CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board
Certification
China Shenzhen Creatall Electronics Co., Ltd. certification
Customer Reviews
Great products from a good supplier, goods are working nicely ⭐⭐⭐⭐⭐I will order again thank you!
—— Gift Adonsi
—— Anyway Violah
—— Ismail Khamis
So good quality module is provided by the seller. And easy to communicate very fast responding also.
—— Sayanik Mandal
What a good service from creatAll, very responsible! Good Job! Nice to have a business with u
—— Erick Setiawan
I'm Online Chat Now
CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board
Large Image :  CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board
Product Details:
Place of Origin: Guangdong, China
Brand Name: Creatall
Model Number: CA-4S-30A-B
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 10pcs
Price: negotiable
Delivery Time: 5-8 work days
Supply Ability: 10000 Piece/Pieces per Day
Description
Type: Dc Dc Converter Brand: Creatall
Charging Voltage: 3.7V * 4 = 14.8V/ 3.2V*4=12.8V Nominal Working Voltage: 3.2V
Port: Shenzhen Port. Guangzhou Port Input Voltage:: 5V
Charging Cut-off Voltage:: 4.2V ±1% Communication Interface: UART/CAN/I2C
Application: Electric Vehicle/Energy Storage/UPS Product Name: BMS Battery Protection Board
Highlight:
Lithium 18650 BMS Battery Protection Board
BMS Battery Protection Board 30A
14.8V 4s Bms Board
4S 30A 14.8V Lithium  18650 Battery Protection Board with Balanced 4S 12.8V LiFePO4
Product Description:
Specifications:
  • Type:Dc Dc Converter
  • Brand:Creatall
  • Charging Voltage:3.6V * 4 = 14.4V
  • Nominal Working Voltage:3.2V
  • Model:GYL078-01
Note:
  • Lithium battery protection board can not be used for LiFePO4 battery, (LiFePO4 can)xenon lamp, hand drill battery pack, electric fish battery pack, electric bicycle battery 18650pack, baby car battery. 550 or more power type motor, 1W fisheye LED light.
  • 100% Brand new and high quality 4S 30A 14.4V 18650 lithium battery charging Module With Balance
Application:
  • Vacuum cleaner massager battery pack LED backup power supply 12.8V li-ion electronics solar power led, ect The protection board can not be used for lithium iron phosphate battery, hernia lamp, hand drill battery pack, can not be used for electric fish machine battery pack, electric bicycle battery pack, children's car battery, 550 (4A) motor, 1W fish eye LED light.
  • LFP cell has 3.2V nominal working voltage and shall be cut-off power at 3.6-3.8V per cell during charging .
  • Charging voltage: 3.6V * 4 = 14.4V ( this item is for BMS 4S and 3.2V rated voltage each cell)
Features:
  1. Product model: AVT4029
  2. Type: 4 Lamps Universal CCFL LCD
  3. Supported: universal 15-22inch lcd
  4. Size: 120mm*59mm
  5. Voltage: 10-29V
CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board 0
CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board 1
CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board 2
CA-4S-30A-B Lithium 18650 BMS Battery Protection Board 30A 14.8V 12.8V 4s Bms Board 3
Overall Rating
4.7
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
67%
4 stars
33%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%