CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip
Certification
China Shenzhen Creatall Electronics Co., Ltd. certification
Customer Reviews
Great products from a good supplier, goods are working nicely ⭐⭐⭐⭐⭐I will order again thank you!
—— Gift Adonsi
—— Anyway Violah
—— Ismail Khamis
So good quality module is provided by the seller. And easy to communicate very fast responding also.
—— Sayanik Mandal
What a good service from creatAll, very responsible! Good Job! Nice to have a business with u
—— Erick Setiawan
I'm Online Chat Now
CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip
Large Image :  CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: Creatall
Certification: CE
Model Number: CA-7379
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 100PCS
Delivery Time: 5-8 work days
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T
Supply Ability: 100000pcs
Description
Highlight:
DC9V-17.5V Stereo Power Amplifier Module
Double Channel Stereo Power Amplifier Module
TDA7379 Stereo Power Amplifier Module
CA-7379 Stereo Power Amplifier Module
Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W TDA7379
Product Overview
High-performance stereo power amplifier module featuring the TDA7379 chip, delivering 38W+38W output power with wide voltage compatibility.
Key Features
  • High-quality materials for enhanced durability
  • Advanced surface-mount technology
  • Compact design for easy integration
  • Brand new CD7379 amplifier chip
  • Versatile application range
Technical Specifications
Parameter Specification
Working Voltage DC 9V - 17.5V
Output Power 38W + 38W
Board Dimensions 33.3mm × 25mm
Package Contents
Two-channel power amplifier board × 1
CA-7379 Stereo Power Amplifier Module Double Channel DC9V-17.5V 38W+38W with TDA7379 Chip 0
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%
All Reviews
H
Hans Mueller
Germany May 10.2026
M
Michael Johnson
United States Jul 3.2025
Excellent Bluetooth amplifier module! The sound quality is crystal clear with impressive 90dB SNR. Easy to install and works perfectly with my audio system. The frequency response covers the full range 20Hz-20KHz as advertised. Highly recommend for DIY audio projects!
M
Michael Johnson
United States Jul 3.2025